Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
PoluvsieHľadať
 
 

Revitalizácia kostola

Revitalizácia kostola Vytlačiť
 

Revitalizácia okolia kostola Poluvsie

Hlavným  aspektom revitalizácie okolia kostola v obci Poluvsie, je zabezpečiť  ochranu verejného či súkromného majetku, občanov, no v neposlednom rade spríjemniť  a obnoviť zeleň v okolí kostola.                                    

Z oboch strán vstupnej brány je vhodná výsadba listnatých stromov typu dub. Uvedené dreviny je možné pri rôznych tematických príležitostiach (svadby, 1.sväté prijímanie, krst a pod.) zdobiť. Podporí sa tak účelnosť a funkčnosť priestoru.

Navrhovaný trvalkový záhon po oboch stranách vstupu do areálu je obnova pôvodného záhonu, ktorý bude vysadený pôvodnými  a klasickými druhmi trvaliek typickými pre túto oblasť, ako napríklad Echinacea,  Alchemilla, Geranium, Sedum, Hosta, Kniphofia a pod.  Záhony vystlané netkanou textíliou a vysypané  mulčom budú zabraňovať burinám v ich rozširovaniu.                                          

Účelnosť a funkčnosť verejného priestranstva v okolí kostola bude dotvorená výsadbou jedle. V čase vianočných sviatkov je práve riešený areál vhodný na inštaláciu tradičnej vianočnej výzdoby, ktorá patrí na ihličnany. Zvolená odroda vychádza z historického aspektu a jej využitia v dedinskom prostredí nášho kraja.

Severná strana pozemku vysadená hrabom  „Carpinus“ spĺňa najmä funkciu odhlučnenia, optického oddelenia a zabránenia šíreniu prachu od jestvujúcej cestnej komunikácie.  Navrhovaný Carpinus betulus ´Fastigiata´ je odroda hrabu s úzkym vzrastom, vďaka čomu nám jeho koruna nebude zasahovať do cestnej komunikácia, čím nám v budúcnosti zabezpečí  menšie náklady na údržbu z hľadiska rezu.                                                                                                                                                

V zadnej časti pozemku bude vysadené stromoradie Javora  „Acer platanoides“ ktorý plní funkciu estetickú, ale aj hygienickú. Každý strom v stromoradí má v okolí kmeňa vytvorený záhon oddelený obrubou v ktorom je vysadená materina dúška.                                                                                           

Jestvujúci priestor pre stojany na bicykle sa pre susediaci súkromný objekt oddelí živím plotom z tisu „Taxus fastigiata“ ktorý bude časom plniť funkciu najmä ako optická bariéra.                                                                       

Nakoľko sa okolie kostola využíva pravidelne väčším množstvom  obyvateľov,  navrhujeme vysiať trávnu plochu ihriskovou trávnou zmesou, nakoľko má tento druh trávnej zmesi  dobrú schopnosť regenerácie, a nepotrebuje špeciálnu starostlivosť.                                                                                 

Okolie kostola bude pre zabezpečenie účelnosti a zvýšenie funkčnosti priestranstva doplnené drevenými lavičkami, ktoré ocenia najmä starší občania. Pre malé kapacitné možnosti kostola je v súčasnosti inštalovaný na vstupe do objektu reproduktor, prostredníctvom ktorého sa môžu veriaci zúčastniť pobožností aj v exteriéri. Inštaláciou lavičiek v tomto priestore vytvoríme vhodné podmienky pre menej mobilných občanov, matky s kočíkmi, rodičov s malými deťmi a pod.             

Celá výsadba okolia kostola sa nesie v duchu pôvodných druhov rastlín a dedinskej architektúry.        

01.jpg02.jpg

03.jpg04.jpg05.jpg


 
 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka